neděle 23. srpna 2015

Nedělní klasika, aby jedli všichni

Zahrádka je letos obzvlášť chudá na květenu i plody do kuchyně. I ta cibule, kterou jsem dřív mívávala pěknou, vykazuje, jaké peklo zažila.
A to je to údajně plodina nenáročná na zálivku. Nicméně tenhle extrémní průběh léta byl přespříliš i na ní. Hodlám ji v příštích dnech sklidit, protože nic lepšího nyní už z ní se seschlými natěmi nevykouzlím, ať budu zalévat sebevíc. A já se tak těšila, že budeme mít tentokrát úrodu červené cibule, jež má mít oproti klasické spoustu předností. Bohužel z ní vyšly velmi miniaturní výpěstky, ale určitě i ty využijeme. 


Každá čerstvě sklizená maličkost potěší.
 Z letních jablíček jsem udělala klasiku:
Dušená jablka podle babičky
10 malých jablíček - oloupaných, rozčtvrcených a vykrájených jsem dala kratince povařit v asi 1/4 l vody, do níž jsem zároveň přidala kytičku badyánu, 5 hřebíčků a pytlík skořicového cukru.


Cuketky jsem pokrájela a přidala do kuřecího a zeleninového vývaru zároveň se zavářkou. Dochutila jsem solí a dobromyslí.


Kuřecí stehna i prsíčka jsem měla naložená v marinádě. Dala jsem tedy jen péci spolu s cibulkou a slaninou. Rýži dělám poslední dobou v pánvi. Zaliji vodou a vařím. Do hotové vmíchám máslo (na 7 porcí jsem dala asi osminku), zeleninu (třeba cuketu, hrášek, rajčata) a mírně osolím.A pak už zbývá jen nedělní procházka, aby se kalorie spalovaly. Objevila jsem během ní tenhle kamenný kříž
(v oplocení kostela ve Skalici).

Během výletu se najde prostor na rozhovor s dětmi, kdy se matka snaží ověřit si, že své svěřence vybavila základními znalostmi pro vstup do MŠ. Když tedy rodina míjí stádo krav, zeptá se:
Tak děti, jak se říká mláděti od krávy?
A děti odpoví: AHOJ!


Máme před sebou poslední volný týden před vstupem do školkového, školního a pracovního procesu. Plánů mnoho...


Žádné komentáře:

Okomentovat